Home   →   Historia

 

Historia Uciekających Budzików

 

Niewiele osób byłoby w stanie zaprzeczyć, że pierwsza rzeczą którą robią, gdy budzik zaczyna dzwonić w godzinach porannych jest wciśnięcie przycisku drzemki i powrót do snu.

 

Firma projektowo-produkcyjna Nanda, myśli o rzeczach, których brakuje w naszym życiu i tworzy je, aby życie mogło stać się łatwiejsze.

 

To jest proste. Pomysły pochodzą od zwykłych pytań, takich jak "Dlaczego mój budzik nie potrafi podnieść mnie z łóżka?", "Dlaczego nie mogę znaleźć, torebki na laptopa która nie będzie wielką, ciężką torba, a elegancką, damską torebką?" Następnie, od tych zwykłych pytań, przechodzi się do tworzenia nadzwyczajnie użytecznych produktów.

 

Genialne rozwiązanie zostało wymyślone przez wynalazcę Gauri Nanda, rozwiązanie które ma na celu uczynienie budzika trochę trudniejszym do zignorowania. Budzik posiada własny sposób na podniesienie śpiocha. Kiedy śpimy nie zastanawiamy się nad faktem jak wyłączyć budzik, ale naciskamy przycisk drzemki i śpimy dalej. W uciekającym budziku Clocky, jeśli użytkownik kliknie przycisk drzemki, aktywuje proces bardziej drastycznej pobudki, po upłynięciu czasu drzemki, budzik odjedzie na kołach z szafki nocnej i będzie jeździł w poszukiwaniu dogodnej kryjówki w pokoju, zmuszając tym samym użytkownika do podniesienia się z łóżka i odnalezienia go.

 

Nanda, rozpoczęła wdrożenie produktu o nazwie "Clocky", jako doktorant na Massachusetts Institute of Technology, gdzie brała udział w MIT's Media Lab's Object-Based Media Research Group. Gauri Nanda urodziła się w 1980 roku w Michigan. Uzyskała tytuł licencjata Uniwersytetu w Michigan i przystąpiła do tworzenia projektów, gdzie koncentruje się na elektronice użytkowej oraz odzieży. Uczelnie ukończyła w 2005 roku.

 

Przedsiębiorstwo Nanda Clocky utworzone zostało w 2004 roku, zwracając się ku wdrażaniu praktycznych produktów dla produkcji przemysłowej. Decyzja podjęta została bardzo spontanicznie, gdy budziki Clocky przyciągnęły duża uwagę po jej opisie, który został wysłany wraz z dziesiątkiem innych projektów studenckich Media Lab w sieci internetowej. Internauci szybko zapoznali się z koncepcją Clocky i momentalnie rozpowszechnili tę informację w sieci, gdzie wzbudziła zainteresowanie tysięcy potencjalnych klientów budzików Clocky.

 

Clocky zaprojektowane zostały, aby móc zjechać z szafki nocnej i jeździć po podłodze dzięki gumowym kołom i amortyzującym materiałom. Dodatkowo, budzik ma możliwość odbijania się od obiektów i znalezienie sposobu na wyszukanie miejsca spoczynku w odległości kilku metrów od właściciela łóżka. Chip komputera wewnątrz urządzenia losowo wybiera programy jego trasy za każdym razem, gdy użytkownik wciśnie "Drzemka", wiec jego podróż nigdy nie kończy się w przewidywalnym miejscu. Nanda nadała budzikowi formę rozmytej otoczki i twarz, próbując w ten sposób uczynić go "bardziej ludzkim" wynalazkiem.

 

Odkąd jej projekty pojawiły sie w Internecie, zaczęła otrzymywać e-maile z całego świata, od osób zainteresowanych kupnem, dystrybucją, lub inwestorów zainteresowanych kooperacją przy produkcji Clocky. Początkowo nie miała zamiaru rozwijać dystrybucji. Reakcje ludzi przekonały ją, że miała w rękach potencjalnie bardzo udany produkt. Z pomocą MIT w 2007 roku uzyskała zabezpieczenie ochrony patentowej produktu Clocky co dało jej możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej i masowej produkcji uciekającego budzika.

 

Dzięki wsparciu ze strony rodziny rozpoczęła przygotowania do produkcji Clocky. Poprawa jakości produktu oznaczała dla inżynierów mnóstwo pracy dla znalezienia silnych, ale lekkich, odpornych na wstrząs materiałów absorbujących, udoskonalenie funkcji i trwałości, a także dopracowanie stylistyki produktu z zewnątrz, aby uczynić go bardziej atrakcyjnym dla klientów. Produkcja została ulokowana w Hong Kongu, jako miejscu gdzie produkuje się większość elektroniki, wszystko to dzięki najnowocześniejszym technologiom na świecie.

 

Nanda wzięła udział w wielu wystąpieniach w mediach, krajowych gazetach i czasopismach a także programach telewizyjnych takich jak "Good Morning America". Przykuła również uwagę dzięki zdobyciu nagrody Ig Nobel dla ekonomii w 2005 r. dla "Clocky". Gauri Nanda ma w swoich projektach jeszcze wiele innych produktów oprócz Clocky, wszystkie zaprojektowane w celu zastosowania technologii w codziennym życiu w nieoczekiwany sposób, jednocześnie sprawiając by życie stawało się łatwiejsze.

 

Zaledwie dwa lata po rozpoczęciu produkcji, Nanda sprzedała ponad 35000 sztuk Clocky. Obecnie sieć dystrybucji obejmuje prawie wszystkie kraje na świecie. Clocky dostępny jest w kolorze białym, niebieskim, malinowym, czarnym, chromowanym, produkt sprzedawany jest za około 50$ i można go kupić u dystrybutorów Clocky, oraz w różnych butikach z upominkami. Od 2007 roku Clocky jest dostępny w oficjalnej sieci dystrybucji w Polsce.

 

Po 5 latach sukcesów budzików Clocky wprowadziliśmy do sprzedaży kolejny, bardziej zaawansowany technologicznie model. W 2010 roku do sprzedaży trafił nowy model z rodziny Uciekających Budzików - Tocky, budzik który wyposażony w wiele niezwykłych funkcji, niespotykanych dotychczas w innych budzikach. Tocky nie ma kólek ale jest równie skutecznym uciekającym budzikiem: uciekając skacze z szafki nocnej, a następnie tocząc się po pokoju odtwarza pliki mp3 lub wiadomości głosowe, które użytkownik samodzielnie może nagrać do budzika przez wbudowany mikrofon. W styczniu 2011 roku budzik Tocky został wybrany Gadżetem Roku 2010, natomiast 4 lutego 2011, w trakcie targów Rema Days Tocky został doceniony III miejscem w konkursie Gifts of the Year 2011. Tocky brał także udział w konkursie Super Produkt 2010 miesięcznika Świat Kobiety, niestety pomimo dotarcia do finału nie został nagrodzony. Wiele jeszcze przed nami, uciekające budziki coraz częściej wybierane są przez firmy jako prezenty dla klientów, nagrody w konkursach co jest bardzo pozystywnie odbierane przez adresatów konkursów, klientów i wszystkich którzy przy różnych okazjach mogą stać się właścicielami osobistego budzika, który mogą zabrać ze sobą nawet w podróż służbową na drugi koniec świata. Dla mniej wymagającyh klientów, w 2013 roku wprowadziliśmy uproszczony model toczącego się budzika: Ticky posiadający większość zalet Tocky, ale pozbawiony opcji wgrywania plików z komputera, co pozwoliło obniżyć koszty produkcji. Ostatecznie z uwagi na wysokie koszty produkcji, modele Ticky i Tocky zostały wycofane z produkcji, aktualnie trwają prace nad nowym modelem łączącym nowoczesne rozwiązania Tocky z szybkością klasycznego Clocky.

 

 

Follow Us